زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی

زوج درمانی یک نوع روان درمانی است. شرکت در جلسات زوج درمانی به شما این امکان را می دهد تا رفتارهای مخرب خود را در رابطه شناسایی کرده و آنها را تغییر دهید تا رابطه شما بهبود یابد. هدف زوج درمانگر این است که به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا درک بهتری از الگوهای منفی و مخرب رابطه خود داشته باشید. زوج درمانگر می تواند ایده ها و دیدگاه های جدیدی را با شما در میان بگذارد تا نسبت به رفتارها و رابطه خود بینش بیشتری به دست آورید.

تعارض ، مشکل و اختلاف نظر ، به صورت کاملا طبیعی و جدایی ناپذیر در هر رابطه ی طولانی و متعهدانه ای وجود داره؛

ولی گاهی مشکلات و بحران های زندگی زناشویی اونقدربزرگ میشه که افراد دیگه به تنهایی قادر به بیرون اومدن از بحران و یا حل مشکلات نیستن و در مرحله ای از زندگی قرار می گیرن که جدایی رو تنها راه حل می بینن.

در این مرحله با کمک گرفتن از یک زوج درمانگر می تونین یه شانس دوباره به زندگی زناشویی خودتون بدین.
البته مشاوره زوج درمانی همیشه هم مرحله آخر نیست بلکه میتونین درباره اختلاف های کوچک هم از متخصص ، راهنمایی بگیرین،
قبل از اینکه بزرگ بشن! 👫

در واقع اولین و مهمترین قدم هر نوع درمانی بینش یافتن است.

شما و همسرتان به کمک زوج درمانگر می توانید گرما و محبت از دست رفته در رابطه خود را زنده کنید. یک زوج درمانگر ماهر می تواند از راه های مختلف به شما کمک کند. او در عین حال پیشرفت رابطه شما را نیز زیر نظر دارد.

همچنین او تعارض ها و بحث های میان زوجین را میانجیگری کرده و به شما بازخورد عینی می دهد.

بهبود رابطه زوجین

در جلسات زوج درمانی چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، زوج درمانی نوعی روان درمانی می باشد. یک درمانگر دارای مجوز از سازمان نظام روانشناسی، با تجربه کار بالینی و دارای مجوز از یک درمانگر معتبر ازدواج و خانواده (LMFT) می کوشد تا رابطه شما با همسرتان را بهبود دهد. در واقع کلینیک زوج درمانی جایی است که یک متخصص به حل مشکلات شما و همسرتان کمک می کند، فارغ از اینکه این مشکلات چقدر بزرگ یا کوچک باشند.

ممکن است راهکار هایی را که قبلا برای حل مشکلات زندگی خود استفاده می کرده اید، دیگر کارساز نباشند. برخی از شما نیز تصور می کنید که زندگیتان به بن بست رسیده است.

زوج درمانگر می تواند راه حل هایی را برای نجات رابطه شما ارائه بدهد. او می تواند به شما کمک کند تا از این بحران به خوبی عبور کنید. در طول جلسات درمان، شما و همسرتان بینشی کافی نسبت به رابطه خود به دست می آورید. همچنین با بهره بردن از مداخلات درمانی مختلف، رضایت خود را از رابطه افزایش خواهید داد.

جلسات زوج درمانی
جلسات زوج درمانی

آیا جلسات زوج درمانی بر بهبود روابط زوجین موثر است؟

بر اساس مطالعات انجام شده، پاسخ این سوال مثبت است. تحقیقات انجام شده توسط انجمن ازدواج و خانواده آمریکا نشان می دهد که بیش از 97 درصد از زوج ها معتقدند که از زوج درمانی بهره برده اند. علاوه بر این، 93 درصد از زوج ها گفته اند که زوج درمانگر راهکارهای موثری برای مقابله با تعارض و حل آن به آنها آموزش داده است. بر اساس این تحقیقات زوج درمانی شامل مزایای زیر است:

 • ایجاد ارتباطی موثر و کارآمد بین شما و همسرتان
 • شناسایی مسائل و حل آنها در یک محیط امن
 • شنیدن و درک نیازهای شریک زندگی خود بدون رنجش یا عصبانیت
 • احساس ارزشمندی بیشتر و ایجاد ارتباطی عمیق تر
 • تجدید صمیمیت فیزیکی و عاطفی
 • دور شدن از گذشته و حرکت به سوی آینده ای روشن تر
 • درک بهتر نیازهای خود و همسرتان
 • پاسخ به این سوال که آیا می توانید رابطه یا ازدواج خود را ادامه دهید یا خیر

 

چگونه در اولین جلسه مشاوره با زوج درمانگر اصفهان میزان مهارت او را ارزیابی کنیم؟

قبل از آنکه این مطلب را بخوانید، قطعا این سوال در ذهن شما وجود داشت که به کدام زوج درمانگر اصفهان می توانم اعتماد کنم؟

در ادامه نکاتی را به شما خواهیم گفت که می توانید با ارزیابی آنها در اولین جلسه بهترین زوج درمانگر اصفهان را بشناسید.

بهترین زوج درمانگر اصفهان اکثر جلسات را به گونه ای برگزار خواهد کرد که شما و همسرتان حضور داشته باشید. هدف از یک یا دو جلسه انفرادی نیز این است که درمانگر دیدگاه ها، نیاز ها، پیشینه و تاریخچه ای را در مورد هر یک از شما به طور جداگانه بررسی کند.

بهترین زوج درمانگر اصفهان جلسه اول و در صورت لزوم جلسه دوم را به صورت انفرادی برگزار خواهد کرد.

در طول جلسه اول از زوج درمانگر انتخابی خود انتظار داشته باشید تا در مورد تاریخچه زندگی شما سوال بپرسد.

بهترین زوج درمانگر اصفهان در این جلسه اطلاعاتی را درباره علت پریشانی شما در رابطه به دست خواهد آورد. همچنین او مشکلات اصلی رابطه را ارزیابی و بر اساس اولویت طبقه بندی می کند.

در انتخاب بهترین زوج درمانگر اصفهان به این موضوع دقت کنید که آیا او موقعیت های استرس آور برای شما در رابطه را کشف و بررسی می کند یا خیر.

زوج درمانی

ویژگی های یک زوج درمانگر متبحر چیست؟

بسیاری از زوج های ساکن اصفهان تصور می کنند که اگر شخصی بهترین زوج درمانگر اصفهان باشد در همان جلسه اول به آنها خواهد گفت که رابطه خود را ادامه بدهند یا طلاق بگیرند. این تصور اشتباه است زیرا تصمیم گیری در نهایت به عهده طرفین می باشد. همچنین وظیفه یک زوج درمانگر خوب بینش دهی نسبت به مزایا و معایب ادامه این ارتباط است. این بینش دهی نیز صرفا با برگزاری یک جلسه صورت نخواهد گرفت. در ادامه این مقاله به بررسی برخی از ویژگی های یک زوج درمانگر متبحر می پردازیم. مطالعه این ویژگی ها به شما کمک می کند تا بهترین زوج درمانگر اصفهان را شناخته و به او مراجعه کنید.

 • زوج درمانگری که تجربه کار بالینی داشته باشد با همکاری شما هدف هایی را برای درمان تعیین خواهد کرد.
 • همچنین او در ایجاد ارتباط با شما و همسرتان بسیار ماهرانه عمل می کند.

با توجه به تحقیقات انجام شده زوجینی که ازدواجشان در بحران است، ظرفیت پایینی برای بررسی مشکلات دوران کودکی خود و ارتباط دادن آن با مشکلات کنونی رابطه دارند. زوج درمانگر به آنها این توانایی را خواهد داد تا ظرفیت روانی خود را افزایش دهند.·        در انتخاب بهترین زوج درمانگر اصفهان این نکته را فراموش نکنید که او باید توانایی کنترل جلسه درمان را داشته باشد. همچنین مهارت آموزش دادن تکنیک ها به زوجین، یکی از مهمترین ویژگی های یک درمانگر خوب است.

 • زوج درمانگر انتخابی شما باید پایبند به اصول اخلاقی باشد و به شما احترام بگذارد.

او با شما به گونه ای رفتار می کند که بتوانید به راحتی با او صحبت کنید.

بهترین زوج درمانگر اصفهان این توانایی را دارد که از راه حل های قابل اجرا برای حل تعارضات میان زوجین استفاده کند.  به طور کلی زوج درمانگران آموزش های تخصصی دیده اند تا به زوج ها کمک کنند تا ریشه مشکلات ازدواج خود را پیدا کرده و آنها را حل کنند. جلسات زوج درمانی همان چیزی است که برای داشتن رابطه ای سالم با همسرتان نیازمند آن هستید.

Call Now Buttonدرخواست مشاوره