مشاوره قبل از ازدواج

زوج درمانی

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره ازدواج، یک نوع رویکرد درمانی تخصصی است که توسط درمانگران ازدواج و خانواده استفاده می شود. مراجعه به این درمانگران برای همه زوج هایی که به تعهد طولانی مدتی مانند ازدواج فکر می کنند، سودمند خواهد بود. هدف مشاوره پیش از ازدواج، شناسایی هر گونه زمینه تعارض در رابطه، قبل از تبدیل شدن آن به مسائل غیر قابل حل و آموزش راهبردها و راه حل هایی موثر برای حل تعارض بین طرفین رابطه است.
زوج درمانی
زوج درمانی

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره ازدواج می‌تواند به افراد کمک کند تا از نگرانی هایی که در مورد رابطه‌ خود دارند، خلاصی یابند. همچنین در جلسات این نوع درمان افکار طرفین رابطه در زمینه هایی مانند امور مالی، روش‌های تربیت فرزند، اهداف شغلی، ارتباط با خانواده مبدا و سایر موارد بررسی می شود. مطالعات انجام شده نشان داده است که زوج هایی که قبل از ازدواج به مشاوره مراجعه کرده بودند، 31 درصد کمتر از دیگر افراد طلاق گرفتند. به گفته دکتر جان و جولی گاتمن، زوج درمانگران معروفی که موسسه گاتمن را تاسیس کردند، کارگاه های آموزشی و مشاوره‌ قبل از ازدواج می‌تواند به زوجین کمک کند تا از همان ابتدا یک رابطه سالم را برای خود بسازند. تحقیقات انجام شده توسط این موسسه نشان می دهد که زوج هایی که دچار تعارض در رابطه خود میشوند، ​​شش سال بعد برای حل کردن مشکلات ازدواجشان به روانشناس مراجعه می کنند.

مشاوره قبل ازدواج

مشاوره ازدواج می تواند به افراد کمک کند تا انتظارات و افکار خود را در مورد ازدواج درک و بررسی کرده و به هرگونه عدم تفاهم با شریک زندگی خود نگاهی عمیق داشته باشند. در واقع شما در روند جلسات خواهید فهمید که این عدم تفاهم ها قابل حل است یا خیر. در صورتی که تفاوت در عقاید و افکار بین زوجین قابل حل باشد، زوج درمانگر به آنها کمک می کند تا در محیط امن درمان عدم تفاهم آنها به یک عقیده مشترک تبدیل شود. به طور کلی مراجعه به زوج درمانگر افراد را برای تعهداتی نظیر ازدواج یا روابط بلند مدت آماده می کند.

سوالات مشاوره ازدواج

 • ارتباط با خانواده خود و خانواده طرف مقابل
 • مدیریت امور مالی
 • پس انداز و سرمایه گذاری
 • تربیت فرزند
 • تعداد فرزند
 • انتظارات زوجین در مورد صمیمیت در رابطه عاطفی
 • اهمیت و ایده آل های شخص از رابطه جنسی
 • نحوه ابراز علاقه
 • چگونگی تقسیم کارهای خانه
 • اولویت بندی های زندگی
 • اهمیت شغل
 • برخورد طرفین در بحث های غیرقابل حل
 • انتظارات طرفین در مورد روابط کاری یا دوستانه طرف مقابل با جنس مخالف
 • اهمیت ازدواج
 • معنای تعهد و خیانت
 • اعتقادات مذهبی، معنوی و اهمیت آنها
 • اهمیت تربیت فرزندان بر اساس مذهب
 • انتظارات زوجین در مورد دریافت حمایت های مالی و عاطفی از طرف مقابل
 • نحوه و میزان تعامل با دوستان
جلسه درمان ازدواج
جلسه درمان ازدواج

تست مشاوره قبل ازدواج

همه ما قبل از اینکه با کسی ازدواج کنیم، بسیار مردد هستیم. تردیدی که داریم به این دلیل است که نمی دانیم با همسر آینده خود سازگاری خواهیم بود یا خیر. تست هایی که در مراکز مشاوره ازدواج استفاده می شوند، پاسخ این سوال را به شما خواهند داد. می توانید برای از بین بردن تردید و ابهام خود از یک مرکز مشاوره ازدواج اصفهان وقت بگیرید و با روانشناسان حاذق به صورت آنلاین یا حضوری در ارتباط باشید. در روند ارزیابی سازگار بودن طرفین رابطه با یکدیگر، سوالاتی از شما پرسیده خواهد شد. این سوالات را می توانید به طور شفاهی یا کتبی پاسخ دهید. از جمله تست هایی که در این مراکز استفاده می شوند، تست های میلون و نئو می باشد. نتایج تست میلون مشخص می کند که آیا فرد مبتلا به اختلالات روانی، مخصوصا اختلال شخصیت، است یا خیر. به طور کلی، میلون سه سطح از عملکرد شخصیت شما را ارزیابی می کند:
 1. عملکرد معمولی شخص که به معنای الگوها و ویژگی های شخصیتی سازگار و ناسازگار است.
 2. صفات غیر طبیعی و ناهنجار
 3. اختلالات مربوط به سلامت روان

تست نئو

این تست که در مشاوره ازدواج بسیار کاربردی است، پنج ویژگی شخصیتی ما را می سنجد. این ویژگی ها شامل موارد زیر است: پذیرا بودن: این مقیاس نشان می دهد که چقدر نسبت به تجربیات جدید پذیرا هستید. سوالات این معیار ویژگی هایی نظیر زیبایی شناسی، خیال پردازی، ارزش ها، احساسات و ایده های شخص را ارزیابی می کند. وظیفه شناسی: سوالات بخش وظیفه شناسی تست نئو مشخص می کند که شما چقدر قابل اعتماد، منظم و منضبط هستید. همچنین این معیار توانایی کنترل تکانه ها را نیز بررسی می کند. سوالات این مقیاس مواردی نظیر نظم و ترتیب، انعطاف پذیری در گرفتن مشورت از دیگران، وظیفه شناسی، تلاش برای موفقیت و خود انضباطی را در فرد می سنجد. برون گرایی: این ویژگی شخصیتی شامل نحوه تعامل شما با افراد دیگر و میزان تاثیر پذیری از دیگران است. سوالات مقیاس برونگرایی مواردی مانند خوش مشربی، بی طرفی، توانایی بیان افکار، فعال بودن، هیجان طلبی و احساسات مثبت را می سنجد. توافق پذیری: مقیاس توافق پذیری نشان می دهد که شما در روابط خود با دیگران چگونه رفتار می کنید، چگونه با آنها کنار می آیید و اینکه آیا دلسوز و قابل اعتماد هستید یا گوشه گیر و غیر قابل پیشبینی می باشید. روان رنجوری: نتایج این مقیاس نشان دهنده این است که شما چقدر از نظر عاطفی متعادل هستید و تا چه حد تحت تاثیر حوادث استرس زای زندگی قرار می گیرید. روان رنجورخویی میزان اضطراب، خصومت، افسردگی، خودآگاهی، تکانشگری و آسیب پذیری در برابر استرس را می سنجد.

مرکز مشاوره اصفهان

مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج اصفهان یک راه عالی برای آشنایی شما و شریک زندگیتان با روند روان درمانی و زوج درمانی است. این کار باعث می شود تا در صورتی که با طرف مقابل خود در آینده به مشکلی برخوردید، به دنبال کمک گرفتن از درمانگران حاذق باشید. مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا امیدها، ترس ها و انتظارات خود را در رابطه به راحتی با شریک زندگیشان در میان بگذارند. همچنین به آنها این امکان را می دهد تا در مورد آینده رابطه خود و اینکه آیا ازدواج انتخاب درستی است یا خیر، تصمیمی آگاهانه بگیرند.

روانشناس اصفهان

زمانی که می خواهید به مشاوره ازدواج اصفهان مراجعه کنید، اولین قدم شما انتخاب یک درمانگر ماهر خواهد بود. در واقع انتخاب روانشناس یک تصمیم سرنوشت ساز است. اینکه در جلسه اول از درمانگر حس خوبی بگیرید نیز بسیار مهم است. از روانشناس خود در مورد مدرک تحصیلی، مجوزهای او و دوره های تخصصی که دیده است، سوال کنید. همچنین شما باید بتوانید به درمانگر خود اعتماد کنید. اگر احساس کنید که روانشناس دارد به شما دروغ می گوید یا اطلاعات مهمی را از شما دریغ می کند، درمان بی نتیجه خواهد ماند.

مرکز مشاوره ازدواج در اصفهان

دلایل بی شماری وجود دارند که زوجین را تشویق می کنند تا به مراکز مشاوره ازدواج مراجعه کنند. مشاوره پیش از ازدواج ممکن است برای بعضی از افراد چالش برانگیز باشد. همچنین برخی از زوج ها به دلیل ترس یا اضطراب در مورد مسائلی که ممکن است در روند درمان آشکار شوند، از مراجعه به این مراکز اجتناب می کنند. شاید برای شما یا شریکتان سخت باشد که برای اولین بار در مورد ارزش ها، باورها، ایده آل های خود در مورد زندگی و انتظاراتتان از طرف مقابل صحبت کنید. مطرح کردن این موضوعات می تواند ریسک بزرگی برای رابطه شما باشد اما موفقیت شما را در زندگی و ازدواج تضمین خواهد کرد. پس از مطرح کردن این موارد ممکن است اختلاف نظر های شما حل شود یا به طور کلی از تصمیم خود منصرف شوید.
مشاوره جلسه تراپی
مشاوره جلسه تراپی

مشاوره قبل از ازدواج اصفهان

به طور کلی، به تمامی زوج های ساکن اصفهان که تصمیم به ازدواج دارند توصیه می کنیم که به مراکز مشاوره ازدواج اصفهان مراجعه کنند. افرادی که تا به امروز در رابطه خود مشکل خاصی نداشته اند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. سه زمینه ای که بسیاری از زوج ها در آن با چالش مواجه می شوند شامل صمیمیت، تربیت فرزند و امور مالی است. درمانگر شما بر روی این سه حوزه، به گونه ای عمیق، کار می کند. زوجین در جلسات مشاوره ازدواج ترس هایی را که ممکن است در مورد ازدواج داشته باشند، به کمک درمانگر برطرف می کنند. این ترس ها می تواند ناشی از روابط عاطفی قبلی، پیشینه خانوادگی یا حوزه های دیگر زندگی باشد.

زوج درمانگر اصفهان

اغلب زوج درمانگرانی که در مراکز مشاوره ازدواج اصفهان مشغول به کار هستند، دوره های تخصصی زوج درمانی را گذرانده اند. این افراد به دنبال درک عمیق شما و شریک زندگیتان هستند. آنها می توانند به شما کمک کنند تا نحوه برقراری ارتباط و الگوهای ناسالم رفتاری خود را در رابطه تغییر دهید. روانشناسان به شما یاد می دهند تا احساسات دردناک خود را به گونه ای سالم و شفاف ابراز کنید. ابراز درست احساسات به شریک زندگی شما این امکان را می دهد تا شما را بهتر درک کند.

مشاور خوب در اصفهان

بهترین مرکز مشاوره ازدواج اصفهان از مشاورهایی استفاده می کند که دارای مجوز از سازمان نظام روانشناسی کشور باشند. به طور کلی، یک مشاور خوب می تواند از مهارت های خود برای کمک به افراد مبتلا به اختلال سلامت روان یا مشکلات عاطفی استفاده کند. روان درمانگران به افراد یاد می دهند تا بتوانند علائم خود را کنترل کرده و بهبود دهند. روانشناسی ماهر است که به جای راهکار دادن، راهکار پیدا کردن را به شما آموزش دهد.

بهترین مشاور خانواده در اصفهان

خانواده درمانی روشی برای ایجاد و حفظ روابطی سالم در خانواده است. هدف مشاور خانواده شناسایی و رفع مشکلات است. این مسائل می توانند عاطفی، روانی یا رفتاری باشند. بر اساس نظریه سیستمی بوئن، تغییرات ایجاد شده در یکی از اعضای خانواده بر تغییر اعضای دیگر نیز تاثیر می گذارد. همچنین خانواده درمانی می تواند به شما در بهبود روابط آشفته با شریک زندگی، فرزندان یا سایر اعضای خانواده کمک کند. خانواده درمانگر به مسائل خاصی مانند مشکلات زناشویی یا مالی، درگیری بین والدین و فرزندان و تاثیر سوء مصرف مواد بر اعضای خانواده می پردازد. اعضای خانواده شما ممکن است نیاز داشته باشند تا خانواده درمانی را همراه با انواع دیگر درمان های سلامت روان پیش بگیرند. مزایای استفاده از این نوع درمان از خانواده ای به خانواده دیگر متفاوت است. به طور کلی، این مزایا می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • ایجاد مرزهای سالم در روابط خانوادگی
 • بهبود ارتباط
 • تعریف و شفاف سازی نقش هر فرد در خانواده
 • بهبود توانایی حل مسئله
  سخن آخر مشاوره قبل از ازدواج به افراد کمک می کند تا قبل از شروع زندگی مشترک، انتظاراتی واقع بینانه از یکدیگر داشته باشند. پس از اتمام دوره مشاوره، زوجین ارتباط خود را بهبود داده و مهارت های حل تعارض را یاد میگیرند. در نهایت آنها ازدواج سالم تری خواهند داشت.  

سوالات متداول مشاوره قبل از ازدواج

هدف از مشاوره پیش از ازدواج چیست؟ هدف از مشاوره قبل از ازدواج بهبود روابط شما با شریک زندگی، کمک به شما برای ایجاد ارتباطی سالم و انتخاب شخصی درست برای ازدواج است. طول دوره مشاوره های قبل از ازدواج چقدر است؟ طول دوره مشاوره پیش از ازدواج می تواند از 3 تا 6 ماه متغیر باشد. از چه زمانی باید مشاوره قبل از ازدواج را شروع کنم؟ مشاوره ازدواج را حداقل 3 ماه قبل از مراسم عروسی شروع کنید تا بدون هیچ تردیدی وارد زندگی مشترک شوید.  
Call Now Buttonدرخواست مشاوره